Poradniki

Wybielanie zębów w domu – czy warto?

Zdecydowanie tak, ale trzeba też zadbać o to, by wybielanie było bezpieczne i skuteczne jednocześnie. Od razu wyjaśniam, że jeśli dobrze dobierzemy środek wybielający, będziemy go stosować zgodnie z zaleceniami producenta i nie zaczniemy eksperymentować – wybielanie zębów w domu będzie charakteryzować się takim samym poziomem bezpieczeństwa jak wybielanie zębów u stomatologa.

Może okazać się nawet nieco bezpieczniejsze, bowiem środki wybielające dopuszczone do sprzedaży (środki ogólnodostępne) zawierają mimo wszystko nieco niższe stężenia substancji wybielających. Nie znaczy to, że są przez to mniej skuteczne – absolutnie nie, profesjonalne preparaty wybielające charakteryzują się taką samą skutecznością jak preparaty stosowane przez dentystów.

Wybielania zębów w domu nie należy się więc obawiać. Kluczem jest jednak dobór środka wybielającego i poczynienie pewnych przygotowań do wybielania zębów – przygotowania te pozwolą nam uniknąć przykrych niespodzianek, a dodatkowo zabezpieczą nas i zintensyfikują skuteczność wybielania.

Jak przygotować się do domowego wybielania zębów?

Koniecznie odwiedzić stomatologa i dokonać przeglądu stanu uzębienia. Wybielanie zębów jest bezpieczne wtedy, gdy wszystkie zęby są zdrowe. Bez obaw, wizyty kontrolne z reguły nic nie kosztują, a jeśli okaże się, że jakiś ząb wymaga leczenia – tym lepiej – przy okazji załatwicie dwie sprawy, wyleczycie ząb, a następnie poddacie go (w zasadzie mowa o całości uzębienia) wybielaniu.

Kolejnym elementem, który koniecznie trzeba uwzględnić w przygotowaniach jest oczyszczenie zębów z kamieni i płytki nazębnej. Jeśli robimy to regularnie pewnie nie będzie takiej potrzeby, jeśli nie – warto zdecydować się na taki zabieg (de facto będą to zapewne dwa zabiegi – zdejmowanie kamienia i piaskowanie zębów). Dlaczego? Chociażby dlatego, że środki wybielające nie docierają pod kamień, tak więc jeśli osadów nie usuniemy nie wybielimy zębów perfekcyjnie i dokładnie, a skoro dążymy do perfekcji (tj. uzyskania olśniewającego uśmiechu) nie możemy pomijać i tego kroku.

Gdy już zęby wyleczymy i oczyścimy możemy zająć się wybielaniem zębów w domu.

A dlaczego nie u dentysty?

Oczywiście możemy to zrobić również u dentysty. Jeśli to sprawi, że poczujemy się bezpieczniej i pewniej nic nie stoi na przeszkodzie, sęk w tym jednak, że stomatologiczne wybielanie jest droższe i to dużo droższe od najdroższych metod domowych, toteż decydując się na wybielanie zębów w domu możemy sporo zaoszczędzić.

Kontrowersyjna skuteczność

Osoby przekonane o nieskuteczności, bądź też średnio satysfakcjonującej skuteczności wybielania domowego najczęściej opierają swoje przekonania na własnych doświadczeniach z wykorzystaniem past wybielających (ogólnodostępnych) bądź też z wykorzystaniem tanich pasków i żeli wybielających. Pasty wybielające z reguły nie działają wybielająco – ich działanie polega jedynie na dokładnym oczyszczeniu zębów z osadów, zawarte w nich składniki nie wnikają w szkliwo, a wniknięcie w szkliwo jest niezbędne dla uzyskania zadowalającego wybielającego efektu.

Jeśli chodzi o tanie, popularne paski i żele wybielające im nie można odmówić skuteczności, ale warto pamiętać, że zawarte w nich substancje znajdują się tam w zbyt niskich stężeniach by można było marzyć o osiągnięciu diametralnej poprawy koloru uzębienia.

Profesjonalne żele i paski wybielają zęby często o dwa razy więcej tonów niż środki które kupimy w każdej drogerii. Kupując domowe “wybielacze” warto mieć i to na uwadze.

Czym wybielać?

Do wyboru masz i lampy i żele wybielające, a do tego całą masę past i tym podobnych środków. Zobacz, które z nich najchętniej wybierają internauci:

https://opiniomat.co.pl/srodki-wybielajace-zeby-wybielanie-zebow-w-domu-i-na-kazda-kieszen-porownanie/

About the author

opiniomat

Redaktorzy:
Anna Ciszewska
Grzegorz Piekarczyk

Zostaw opinię lub skomentuj

%d bloggers like this: