Usługi

Fachowe usuwanie rozstępów – przebieg, zalety i wady poszczególnych metod

usuwanie rozstępów

Pod pojęciem “fachowości” rozumiem zabiegowe usuwanie rozstępów czyli między innymi metody polegające na użyciu lasera, ale to nie jedyna dostępna opcja. Osoby z bardzo poważnymi rozstępami mogą poddać się bowiem również operacji, a czasami stosuje się leczenie farmakologiczne – to pewne novum jak sądzę, ale rzeczywiście niektórym z nas mogą pomóc retinoidy, które niestety będąc bardzo silnymi lekami wywołują pewne skutki uboczne. W związku z powyższym można stosować je jedynie pod ścisłym nadzorem lekarza. Zgłaszając się po pomoc do gabinetu dermatologii estetycznej warto zapytać i o tę opcję, choć ja osobiście namawiam:

a) do akceptacji rozstępów przy jednoczesnej minimalizacji ich rozmiaru (sposoby kosmetyczne),

b) usuwania ich do skutku tj. dopóki całkowicie nie znikną, metodami kosmetycznymi co, jak wiadomo, możliwe jest jedynie w przypadku świeżych, czerwonych rozstępów.

Usuwanie rozstępów u lekarza i u kosmetyczki

O metodach nieinwazyjnych (kosmetycznych) najprawdopodobniej wiecie już wszystko. Przyjrzyjmy się zabiegom kosmetycznym i dermatologicznym, które radzą sobie z rozstępami nieco lepiej niż kosmetyki, przy czym ich skuteczność bywa niestety dość złudna, o czym za moment się przekonacie.

Fraxel laser na rozstępy

To najnowszy hit w dermatologii estetycznej. Laser ten używany jest dosłownie do wszystkiego. Urządzenie, a właściwie cały system laserowy, umożliwia zabiegową regenerację, rewitalizację i odmłodzenie skóry. Fraxel laser, w przeciwieństwie do zwykłego lasera, nie naświetla skóry w sposób jednorodny, ale działa jak … dziurkacz, dziurkując ją tak, jak wyglądałoby dziurkowanie mikroskopijnymi igłami. W ten sposób dochodzi do powstania mikroskopijnych uszkodzeń przez co skóra zyskuje powód do tego by się regenerować i faktycznie dochodzi do szybszej regeneracji.

Peeling chemiczny

O nim pewnie już słyszałyście – przy pomocy kwasu glikolowego rozpuszczającego warstwę rogową skóry dochodzi do usunięcia komórek naskórka (dodajmy, że usuwane są komórki położone dość głęboko), wskutek tego skóra przystępuje do przyspieszonej regeneracji. Odbudowując się stale i dość intensywnie po serii takich zabiegów białe rozstępy ulegają spłyceniu, a czerwone znikają nieco szybciej niż przy zastosowaniu samych kremów.

Mikrodermabrazja i dermabrazja

Obydwie metody przypominają nieco peeling, tyle tylko, że w ich przypadku wierzchnia warstwa skóry ścierana jest mechanicznie. Dermabrazja jest zabiegiem znacznie poważniejszym (głębszym) i wymaga rehabilitacji. Jedna i druga metoda oddziałują jednak powierzchniowo a to oznacza, ze podobnie jak w przypadku peelingu konieczne jest wykonanie serii zabiegów by zmusić skórę do jak najpełniejszej odbudowy. Podobnie jak w sytuacji opisanej powyżej – białe rozstępy możemy dzięki tym metodom zminimalizować, czerwone, z czasem, usuniemy całkowicie.

Mezoterapia

To zabieg nieco innego rodzaju. Skóra pobudzana jest do odbudowy specjalnymi mieszankami z substancji aktywnie oddziałujących na fibroblasty. Pod wpływem tych substancji skóra przystępuje do intensywniejszej odbudowy. Skuteczność zabiegu jest podobna do skuteczności zabiegów opisywanych powyżej, aczkolwiek mezoterapia nie działa tak dynamicznie jak metody wymuszające regenerację skóry pod wpływem uszkodzeń chemicznych i mechanicznych.

Tabletki na rozstępy

To wspomniane już ywżej retinoidy, np. Retin A. Retinoidy normalizują procesy rogowacenia naskórka, poprawiają stan skóry niwelując procesy zapalne, dodatkowo zapobiegają destrukcji kolagenu i, oddziałując na fibroblasty, pobudzają jego syntezę.

Tradycyjne lasery

Czyli lasery barwnikowe, miedziowe i im podobne “odparowują” uszkodzone partie skóry, przez co możliwe staje się całkowite pozbycie rozstępów. Wszystko to pod warunkiem, że skóra prawidłowo się regeneruje. Po zabiegu tworzą się ranki i strupy, wymaga więc on rekonwalescencji. Należy jednak do najskuteczniejszych metod usuwania rozstępów, bowiem lasery radzą sobie i z rozstępami czerwonymi i tymi które się już zabliźniły (białe rozstępy).

Jak widać większość fachowych zabiegów może jedynie zminimalizować rozstępy. Całkowicie usuwalne są jedynie prążki w fazie zapalnej. Podobne efekty osiągniemy używając dobrych kosmetyków przeciwko rozstępom, które nie charakteryzują się taką inwazyjnością jak zabiegi. Warto stosować terapie szokowe? Moim zdaniem nie, ale oczywiście wybór jest kwestią indywidualną.

About the author

opiniomat

Redaktorzy:
Anna Ciszewska
Grzegorz Piekarczyk

Zostaw opinię lub skomentuj

%d bloggers like this: