Suplementy

Ashwagandha – opinie prawdziwych użytkowników, działanie, gdzie kupić

ashwagandha opinie

W artykule prezentujemy opinie użytkowników – osób, które stosowały ashwagandhę i podzieliły się swoimi wrażeniami w serwisach zakupowych i webmd.com. Jeśli chodzi o zioło jakim jest ashwagandha opinie jednoznacznie wskazują na jej silne działanie. Warto je poznać, zanim to zioło kupisz.

Podstawowe informacje – czym jest ashwagandha?

Ashwagandha to zioło, które pochodzi z Indii, choć występuje też w północnej Afryce. Znane jest i powszechnie wykorzystywane w medycynie ajurwedyjskiej – tradycyjnej medycynie indyjskiej, jeszcze z czasów starożytnych. Ashwagandhę ze względu na jej niesamowicie witalizujące działanie nazywa się też indyjskim żeń-szeniem.

Jakie ashwagandha ma działanie?

Ashwagandha ma bardzo wiele zastosowań. Spośród nich wszystkich za prawdopodobnie skuteczną uznaje się ją na polu zwalczania niepokoju i redukcji stresu. Prowadzono również badania nad innymi działaniami, ale badań tych było zbyt mało lub też wykonywano je jedynie na zwierzętach. Mimo to uznaje się ją za środek, który może pomóc w leczeniu / łagodzeniu takich dolegliwości, jak:

 • efekty uboczne stosowania leków należących do leków antypsychotycznych,
 • stany lękowe,
 • ADHD,
 • depresja,
 • choroba afektywna dwubiegunowa,
 • ataksja móżdżkowa,
 • zmęczenie u osób poddawanych chemioterapii,
 • cukrzyca,
 • wysoki poziom cholesterolu,
 • choroba Parkinsona,
 • reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby o charakterze zapalnym,
 • obniżona odporność,
 • problemy z wątrobą,
 • obniżona potencja / poziom testosteronu u mężczyzn.

Badania laboratoryjne na zwierzętach wykazały, że ashwagandha może być też przydatna w leczeniu lub wspomaganiu leczenia chorób nowotworowych. U zwierząt na pewno powstrzymywała rozwój komórek nowotworowych i redukowała istniejące nowotwory, jednak wyników badań na ludziach, o ile takie były lub są prowadzone, jak dotąd nie opublikowano.

Jakie są skutki uboczne ashwagandhy?

Ashwagandha jest silnie działającym ziołem i może powodować nadmierne pobudzenie. Na pewno nie należy brać jej z niektórymi lekami, czyli przed zastosowaniem należałoby koniecznie skonsultować się z lekarzem. O skutkach ubocznych piszemy jeszcze poniżej, te, które pojawiają się najczęściej były wymieniane w opiniach, które przytaczamy.

Gdzie kupić ashwagandhę w Polsce?

Ashwagandha opinie użytkowników z serwisu webmd.com

Wszystkie zaprezentowane opinie są przedrukiem z serwisu webmd.com. Przetłumaczyliśmy je dla wygody czytelników. Źródło znajdziesz tutaj.

1. Opinia mężczyzny w wieku 45-54, ocena ogólna 5/5, powód suplementacji – lęk, czas suplementacji – 1 miesiąc

Mam stany lękowe i depresję. Zacząłem brać ashwagandhę w proszku rozpuszczoną w ciepłym mleku posłodzonym miodem. Przyjmuję 3 razy dziennie. Czuję się dużo lepiej, choć nie mogę mówić o stuprocentowej poprawie. Dodatkowo biorę też różne witaminy i minerały a w bardzo złe dni niewielkie ilości 5htp. Reasumując: jestem zadowolony i nie muszę brać żadnych medykamentów.

2. Opinia kobiety w wieku 30-35 lat, ocena ogólna 4/5, powód suplementacji – stany lękowe, czas suplementacji ok. 6 miesięcy

Stosuję aswhagandhę w postaci organicznych kapsułek wypełnionych sproszkowanym korzeniem w ilości 600mg dziennie, zawsze rano. Biorę ją ze względu na ogólne stany lękowe, lęki społeczne i dla poprawy pracy mojej tarczycy.  Na szczęście mój metabolizm jest bardzo wolny, gdyby przyjmował ją ktoś z bardzo dobrym metabolizmem mógłby mieć pewne kłopoty. Po pierwszym zażyciu czułam przede wszystkim senność, ale to już się nie zdarza. Teraz wyraźnie widzę, że mam znacznie więcej energii (nawet zaczęłam ćwiczyć) a praca wydaje się bardziej znośna. Jeśli chodzi o lęki społeczne wciąż czuję pewien dyskomfort. Jestem w stanie radzić sobie z codziennymi obowiązkami, a niektóre aktywności zaczęły sprawiać mi przyjemność. Jestem zadowolona z działania.

3. Opinia kobiety w wieku ok. 55 lat, ocena ogólna 1/5, powód suplementacji – stany lękowe, czas suplementacji kilka dni

Zazwyczaj jestem bardzo za ziołami i różnymi naturalnymi terapiami. Postanowiłam sięgnąć po ashwagandę, ale niestety stosowałam ją tylko kilka dni. Wywarła na mnie bardzo silne, nieprzyjemne działanie. Czułam się tak, jakbym miała gorączkę i praktycznie cały czas czułam nudności. Myślałam, że złapałam grypę, ale okazało się, że to ashwagandha. Niestety nie sprawdziłam interakcji, a biorę dość silne leki i ashwagandy stosować w ogóle nie powinnam. Żałuję tego, ale co zrobić.

4. Opinia mężczyzny w wieku ok. 45 lat, ocena ogólna 5/5, powód suplementacji – poprawa zdrowia i samopoczucia, czas suplementacji powyżej 3 miesięcy

Miałem przede wszystkim problemy ze snem. Budziłem się często w ciągu nocy i nie mogłem ponownie zasnąć. Biorę właśnie ashwagandhę, sproszkowaną od kilku miesięcy. Mogę zagwarantować, że jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań to każdy kto ma problemy ze snem będzie spał lepiej o 50 do 100%. Tylko trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo to trwa co najmniej kilka tygodni.

5. Opinia kobiety w wieku ok. 30 lat, ocena ogólna 4/5, powód suplementacji – złe samopoczucie psychiczne i fizyczne, czas suplementacji około 3 miesięcy

Miałam już wcześniej doświadczenia z ashwagandhą i mi pomogła, teraz od paru miesięcy z powodu stresu prawdopodobnie znowu obniżyło mi się samopoczucie, czułam dyskomfort fizyczny i psychiczny i dlatego postanowiłam do ashwagandhy wrócić. Stosuję ją normalnie, sproszkowaną. Pomaga i nie ma ma w moim przypadku żadnych skutków ubocznych.
Więcej opinii (jak widzisz merytorycznych) znajdziesz na stronie, do której link podaliśmy.
Zachęcamy też czytelników do opisywania swoich doświadczeń.

About the author

opiniomat

Redaktorzy:
Anna Ciszewska
Grzegorz Piekarczyk

Zostaw opinię lub skomentuj

%d bloggers like this: